FAQ

Dlaczego natryskiwana piana Foam Lok ma lepsze właściwości niż wełna?

Właściwości izolacji natryskowej Foam Lok dzięki zapewnianej szczelności są głównym powodem, dla którego ten materiał jest lepszy niż wełna. Wełna, bez względu na to, jak sprawnie została położona, pozostaje przepuszczalna dla powietrza i umożliwia jego ruch w jej wnętrzu.  W efekcie obie przestrzenie (zarówno klimatyzowane wnętrze i nieklimatyzowana przestrzeń zewnętrzna) się łączą, co sprzyja skraplaniu się wilgoci wewnątrz ścian i elementów konstrukcyjnych.

Jaka jest różnica między pianą z otwartą a zamkniętą strukturą komórek?

Zarówno piana Foam Lok z otwartą, jak i z zamkniętą strukturą komórek są wyjątkowo skutecznymi materiałami izolacyjnymi. Obie zapewniają doskonałą izolację cieplną i są nieprzepuszczalne dla powietrza. Różnica polega na tym, że piana z zamkniętą strukturą jest wodoszczelna i nie przepuszcza wody. Piana z otwartą strukturą umożliwia przedostawanie się wody i po namoczeniu wysycha. Izolacja nie powinna blokować przepływu wody, a dach, ściany i elementy konstrukcji przestrzeni instalacyjnych pod podłogą mają na celu chronić przed przenikaniem wilgoci. Jeżeli woda się jakimś sposobem dostanie do tych miejsc, piana musi mieć możliwość wyschnięcia, zwłaszcza w budynkach drewnianych.

Czy będę musiał wietrzyć strych, mimo że izoluję go natryskową pianką Foam Lok?

Nie. Izolację z natryskiwanej piany Foam Lok nanosi się na wewnętrzną stronę pokrycia dachu, co tworzy powierzchnię izolacyjną od stropu do szczytu dachu. Tworzy to z poddasza klimatyzowaną przestrzeń, w której temperatura waha się od 27 do 32 st. C, zamiast standardowych 65 st. C.

Jeśli chodzi o nowe budynki, to w którym momencie budowy instaluje się izolację FoamLok?

Natryskiwaną pianę Foam Lok instaluje się na tym samym etapie co klasyczną izolację z wełny, po przeprowadzeniu kontroli mechanicznych i przed podwieszeniem płyt g-k.

Czy izolacja Foam Lok tłumi dźwięk lepiej niż izolacja z wełny?

Tak. Natryskiwana piana FoamLok ma większą zdolność tłumienia dźwięku, a jej właściwości fizyczne działają skuteczniej. Uwaga: Trudno jest określić, w jakim dokładnie stopniu dźwięk będzie wyciszony, jeżeli nie został zaprojektowany konkretny system izolacji dźwiękowej (tj. poluzowane śruby itd.)

Czy izolacja z natryskiwanej piany jest większą inwestycją niż klasyczna izolacja z wełny?

Tak, jest to większa inwestycja, ale zbadaliśmy, że w ciągu 3-5 lat zwraca się ona dzięki oszczędności energii.

Czy izolacja z natryskiwanej piany Foam Lok może być instalowana w już wybudowanym domu?

Tak, na strychu i wzdłuż dźwigarów, aby Państwa dom sprzyjał oszczędzaniu energii. Natryskiwana piana FoamLok współtworzy lepszy płaszcz obwodowy i zapewnia znakomitą oszczędność energii. Natryskiwana izolacja piankowa Foam Lok tworzy lepszy płaszcz obwodowy budynku, a jej właściwości są lepsze niż w przypadku alternatywnych rozwiązań takich jak np. izolacja z wełny. Zapewnia przy tym większą oszczędność energii, równocześnie poprawiając wytrzymałość samej konstrukcji. Natryskiwana piana stanowi naprawdę trwałe rozwiązanie izolacyjne, które się nie ugina i nie deformuje. Inną długofalowa korzyścią jest mniejsze obciążenie instalacji grzewczej i klimatyzacji, zarówno jeśli chodzi o jej wydajność, zużycie i konserwację.

Projektujmy zdrowsze budynki. Agencja Ochrony Środowiska Naturalnego (Environmental Protection Agency - EPA) i Amerykańskie Towarzystwo Chorób Płuc (American Lung Association - ALA) zgadzają się, że powietrze w większości obiektów jest dziesięciokrotnie bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Agencja EPA określiła powietrze we wnętrzach jako jeden z pięciu najbardziej uciążliwych problemów ekologicznych, w efekcie którego wzrastają roczne wydatki na opiekę zdrowotną. Dla większości ludzi jest to szokująca informacja. Ta wiadomość jest bez wątpienia jeszcze bardziej niepokojąca dla osób cierpiących na astmę lub z innymi problemami zdrowotnymi.

Dobrze, ale czy izolacja z natryskiwanej piany nie jest droższa?

Jeśli porównamy izolację natryskiwaną z konkurencyjnymi metodami izolowania, okaże się ona droższa w montażu. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że jeśli projekt uwzględnia natryskiwaną izolację pianową, często wtedy już nie jest potrzebna żadna dodatkowa droga otulina ani inne metody ochrony przed skraplaniem się pary - natryskiwana izolacja piankowa te własności już posiada i pozwoli zaoszczędzić na pozostałych materiałach. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że natryskiwana izolacja Foam Lok ma niezmienne parametry, tzn. nie osiada i nie zmieniają się jej właściwości izolujące, jak ma to miejsce w przypadku wełny lub celulozy. Dzięki temu izolacja natryskiwana Foam Lok zapewnia lepszą izolację termiczną przy mniejszej ilości materiału izolacyjnego niż jakikolwiek inny dostępny system izolacyjny. Obecnie oszczędności uzyskane dzięki zmniejszeniu zużycia energii są o 50% większe niż w przypadku innych rozwiązań.
Dla klientów decydującym czynnikiem finansowym jest fakt, że taka inwestycja zamortyzuje się w mniej niż 5 lat.
Dla patrzących w przyszłość właścicieli domów, natryskiwana izolacja Foam Lok jest najlepszym rozwiązaniem.
Z uwagi na fakt, że wydatki na ogrzewanie i energię stanowią tak dużą część miesięcznych rachunków, nie jest zaskoczeniem, że sprawność energetyczna jest najważniejszym czynnikiem przy wyborze różnych rozwiązań izolacyjnych.

Jak wybrać odpowiednią izolację?

Wartość oporu cieplnego (tzw. wartość R) jest szeroko używanym standardowym sposobem porównywania sprawności energetycznej izolacji. Wartość oporu cieplnego pozwala nam "porównywać liczby" tak, że im jest wyższa wartość R, tym lepsza jest dana izolacja w redukowaniu strat energii. Fizyka budowlana nam jednak mówi, że metoda porównywania R ma luki. Wartość oporu cieplnego określa zdolność izolacji do przewodzenia ciepła, ale nie opisuje głównego sposobu utraty ciepła - wymiany powietrza (konwekcji), która powoduje do 40% strat energii budynku.
Wykorzystanie natryskiwanej izolacji Foam Lok, która jest nieprzepuszczalna dla powietrza, jest jednym z najlepszych sposobów na poprawienie sprawności energetycznej i wygody ogrzewania. Jako kompletne rozwiązanie izolacyjne nieprzepuszczalne dla powietrza, Foam Lok minimalizuje wymianę powietrzną w konstrukcji budynku.

Przynosi to zauważalną oszczędność wydatków na ogrzewanie – Foam Lok może zapewnić nawet 70% niższe rachunki za ogrzewanie w porównaniu do klasycznych rozwiązań izolacyjnych.

Dlaczego powinniśmy stosować do ocieplenia natryskiwane piankowe materiały izolacyjne, dystrybuowane przez firmę Honter?

Stosujemy materiały firmy Lapolla, która od ponad 30 lat jest producentem pianek izolacyjnych. Jej pianka do izolacji cieplnej została uznana w Kanadzie za najlepszą piankę roku 2010 r.

Jaki jest skład natryskiwanej pianki izolacyjnej?

Natryskiwana pianka poliuretanowa jest mieszaniną dwóch substancji (żywica i izocyjanian). W wyniku ich połączenia w określonej temperaturze i ciśnieniu powstaje mieszanina, w której porofor (substancja gazotwórcza) tworzy olbrzymią ilość małych bąbelków powietrza. W zależności od rodzaju zastosowanych poroforów mieszanina rozszerza się od 30 do 150 razy w stosunku do swojej pierwotnej objętości.W piance FL-500 stosowane są porofory na bazie wodnej. Ze względu na strukturę komórek wyróżniamy pianki z otwartą lub zamkniętą strukturą komórek.

Jaka jest żywotność izolacji cieplnej z natryskiwanej pianki?

Prawidłowo zainstalowana izolacja piankowa nie zmienia kształtu i wytrzymuje przez cały okres żywotności budynku. Natryskiwana pianka izolacyjna trzyma się bardzo dobrze praktycznie na dowolnym podkładzie i jest w stanie elastycznie dostosowywać się do ruchów budynku.

Gdzie można stosować natryskiwaną izolację piankową?

Natryskiwaną izolacją piankową można praktycznie zastąpić wszelkie tzw. klasyczne technologie i materiały izolacyjne, zarówno do izolacji cieplnej, jak i hydroizolacji, w procesie budowy lub remontu obiektów. Stosuje się ją do izolowania fundamentów, podłóg aż po izolację ścian obwodowych budynków i dachów. Każda izolacja piankowa ma swoje parametry techniczne i właściwości. Specjaliści naszej firmy chętnie Państwu doradzą w kwestii stosowania do danej aplikacji.

Dzień dobry, rozważam docieplenie poddasza i zbudowanie pomieszczeń użytkowych na poddaszu naszego starszego domku rodzinnego. Czy mogą mi Państwo powiedzieć, jakie są zalety izolacji piankowej w stosunku do izolacji z wełny mineralnej, ew. izolacji dmuchanej?

Bezsporną zaletą izolacji piankowej w stosunku do składanej warstwy izolacyjnej z wełny mineralnej jest to, że w izolacji piankowej nie ma przerw łączeniowych - jest to jednolita warstwa izolacji cieplnej. Nawet przy idealnym położeniu mat lub płyt izolacji cieplnej z wełny mineralnej dochodzi do rozwarcia szczelin między nimi, co jest przyczyną powstawania mostków cieplnych, a tym samym miejsc, przez które ucieka ciepłe powietrze z pomieszczenia, co z punktu widzenia ochrony cieplnej obiektu jest z wszech miar niepożądane.

Zainteresowało mnie użycie pianki FL-2000 jako warstwy hydroizolacyjnej i jednocześnie cieplnej do ocieplenia podłogi (betonowej płyty fundamentowej). W tym roku zaczynam budowę domu i rozważam użycie tego materiału. Czy mogą mi Państwo powiedzieć, jak wygląda kolejność prac?

Tak, izolacja piankowa FL-2000 jest używana do ocieplenia i jednocześnie zapewnienia hydroizolacji płyty fundamentowej. Schemat tego rozwiązania można znaleźć w dziale Rysunki. Zamknięta struktura pianki izolacyjnej FL-2000 nie nasiąka wodą, dzięki czemu tworzy stuprocentową izolację przed wilgocią gruntową.
Piankę aplikuje się bezpośrednio na płytę, której powierzchnia musi być sucha i oczyszczona z pyłu i zanieczyszczeń mechanicznych. Pianka FL-2000 kilka minut po aplikacji jest dojrzała w całej swojej objętości. Na dojrzałą izolację piankową można aplikować kolejne warstwy podłogi, zwykle beton lub samopoziomującą wylewkę anhydrytową. Gęstość pianki FL-2000 - 41,5 kg/m3 daje wystarczającą wytrzymałość (2,11 Kg/cm2) do zastosowania jako część podłóg.

 

AKTUALNOŚCI

Nowe produkty

Oferujemy natryskiwaną izolację pianową FROTH-PAK, kleje INSTA-STIK i piany PUR w sprayu GREAT STUFF – wyjątkowej jakości produkty przeznaczone zarówno dla majsterkowiczów, jak i fachowców.

WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

SZYBKI KONTAKT

Stawowa 6, 32-555 Zagórze
Stawowa 6, 32-555 Zagórze

Tel.: +48 663-949-886
E-mail: term-went@gazeta.pl

FORMULARZ KONTAKTOWY SPRAWDŹ CERTYFIKATY PORÓWNANIE IZOLACJI